V neděli 24.2. jsme v 9. kole 2. ligy jeli do Starého Města. Ve skrytu duše jsem doufal, že s tamní zálohou bychom mohli uhrát nějaký ten bodík. Na prvních deskách byl sice soupeř papírově silnější, ale zadní šachovnice byly hratelné.
Naprosto nečekaně hrál na 2. šachovnici Roman Závůrka s Fero Vránou. Roman bílými snad poprvé v životě zahrál ve svém oblíbeném Londýnském systému tah Jc3. Otázkou je, jestli více překvapil soupeře nebo sebe.
Závůrka – Vrána
Po počátečních tazích 1. d4 Jf6 2. Sf4 g6 3. Jc3!? c5 4. d5 d6 5. e4 a6 6. a4 zahrál černý zajímavé 6. – Db6 a na 7. Va3 přišlo nečekané a výborné 7. – Jxe4 s přechodnou obětí figury.
Romanovi nezbylo nic jiného než zahrát 8. Jxe4 Db4 9. Dd2 Dxe4 10. Ve3 Dxa4 11. Sxd6 což nakonec není až zas tak špatné. Pozice je oboustranně náročná a překvapení pokračovala. 11. – Da1 12. Ke2 Dxb2? (lépe 12. – Jd7) 13. Se5 Db5 a nyní přišlo silné 14. c4!
Po 14. – Dxc4 15. Ke1 černý nemá šach a čekali jsme, kdy Roman vybojuje bod. Ale Fera zkušeně našel výmluvu 15. – Da4 16. Sxh8 Sh6! Pozice zůstává ostrá jako břitva a Roman se rozhodl pro 17. Vxe7 Kxe7 18. Dxh6, načež po 18. – Db4 19. Dd2 Db1 20. Db4 skončila partie remízou.
Na osmičce remizoval Laďa Vláčil v rovné pozici, když bílými ve Skandinávské ničeho nedosáhl.
Ve své spanilé jízdě pokračoval Šimon Londin. Svému soupeři ukázal v Pircově obraně, že bez znalosti některých variant se toto zahájení hrát prostě nedá. Černý všechny nuance ostrého postupu f4 neznal a celá partie se hrála na jednu branku a Šimon partii zakončil líbivou obětí.
Za hosty vyrovnal Vlasta Babula ml., který zvítězil s Matějem Hrabalem. V nenápadné Italské hře s c3, d3 Matěj černými nenašel správný plán hry a V. Babula poměrně bezpečně a vyspěle dokázal získanou výhodu realizovat. Takže stav 2:2 a zápas se vůbec nevyvíjel špatně.
Potom ovšem přišla katastrofa. Honza Sýkora ve Vídeňské tradičně útočil, ale letos mu to nějak nejde. Hodně optimisticky obětoval figuru. Bohužel nekorektně a zkušený Petr Blaha si uměl s obranou celkem lehce poradit. Následovala prohra Tomáše Zbořila, který černými proti A. Vavruškovi stál pasivněji a v časovce nezahrál nejpřesněji. I když pozici s věžemi a různopolnými střelci bránil jako lev, opět zabodovala soupeřova zkušenost. Prohráváme 2:4.
Já jsem hrál s Petrem Bažantem st. černými Královskou indickou s jeho oblíbeným systémem f3. Nepostavil jsem to špatně, ale soupeř se v zavřené pozici orientoval skvěle, nenechal rozehrát mé střelce a jeho jezdec se střelcem byly lepší. I když jsem obsadil volný sloupec, byl jsem donucen se bránit a nakonec jsem remízoval v pozici, kdy to na výhru opravdu hrát nešlo.
Poslední partii dohrál Martin Dvořák, kterému se ve Skandinávské povedlo zvítězit nad talentovaným Martinem Húskem. Trpělivě sehrál zahájení, a i když se mi opticky více líbila bílá pozice, stál velmi pevně a když to soupeř se svojí aktivitou přehnal, v náročné koncovce zvítězil.
Celkově tedy 3,5:4,5. Průběh zápasu byl vyrovnaný, ale šťastnější byl soupeř, když překvapivě rozhodly zadní desky. Již jedinou nadějí je porazit v příštím kole Zlín, ale ani to nám nemusí zaručit udržení v soutěži.
Martin Adamčík
0
0
votes
Article Rating
Diky Martine za zpravodaj,vystihl si to uplne presne.Jak se rika nadeje umira jako posledni,snad se bude darit poslednich dvou zapasech.