Ligu mládeže jsme zahájili skvěle

Ve dnech 5.-6. října začaly boje dalšího ročníku 1. ligy mládeže, kde startujeme ve skupině D. Naše družstvo jsme posílili zábřežským Markem Blahou a papírově jsme druhým nejsilnějším týmem skupiny. Stejně jako v loňském roce nám nemilosrdný los hned v prvním kole „přihrál“ nejsilnější tým skupiny, BŠŠ Frýdek-Místek B, který sestoupil z extraligy.

 

V loňském ročníku jsme v prvním kole hráli proti později postoupivšímu Durasu a téměř vyhraný zápas jsme nakonec prohráli. Frýdek-Místek ovšem přijel do Olomouce bez silných hráčů hrajících na druhé a třetí šachovnici a tím jsme se stali v tomto zápase favoritem. Zápas byl hodně napínavý a po hodině hry se mi jeho průběh moc nelíbil. Frýdečtí hráči měli zahájení hodně dobře propracované a až ve střední hře jsme začali postupně získávat navrch. Matěj Hrabal hrál na 1. šachovnici s velmi kvalitním soupeřem a v zavřené Španělské byl černými pod tlakem prakticky celou partii. Velmi vynalézavě se bránil, ale zkušeně hrajícímu soupeři se v náročné koncovce se střelcem proti jezdci nakonec povedlo zvítězit. Na dvojce Marek Blaha v Scheweningenu neměl bílými po zahájení vůbec nic, ale potom začal hru hodně komplikovat a nakonec se mu v lepší pozici povedlo po soupeřově hrubce dát mat a získat velmi důležitý bod. Tadeáš Hladký na 3. desce hrál stejně jako Maty černými Španělskou a i když začal získávat lepší hru, bílému se povedlo partii zachránit věčným šachem. Tomáš Mohapl na 4. prkně hrál bílými Francouzskou s Jc3, Sb4 a e5. Černá zahrála strategicky chybné c4 a Tomášovi se povedlo najít moc hezký převod jezdce a díky vazbám černých figur zvítězil. Martin Londin hrál černými své oblíbené b6. V partii stál vyrovnaně, ale přehlédl vidličku a partie už potom zachránit nešla. Na šestce hrál Jakub Urban bílými Sicilskou. Svešnikov se mu ale moc nepovedl a stál hodně špatně. Soupeř si ale s pozicí nevěděl rady a Kuba ho postupně jednoznačně přehrál.

 

Nakonec jsme tedy přece jen uplatnili papírové předpoklady a zvítězili po velkém boji 3,5:2,5 !!!
Po obědě jsme nastoupili proti Orlové. V tomto zápase se nám dařilo, prakticky na všech šachovnicích jsme stáli lépe a zvítězili jsme nakonec 5,5:0,5. Remízoval pouze Matěj, když nevyužil velké převahy, věrný svému stylu obětoval figuru za spoustu pěšců a útok, ale soupeř udržel remízu. Ostatní celkem bezpečně zvítězili, za zmínku stojí především moc hezká a rychlá výhra Martina:

 

Londin – Tomanec
Po divoké přestřelce ve Skotském gambitu stojí bílý jasně na výhru. Ale snad každý trenér již v takovýchto otevřených pozicích zažil v mládežnických partiích velké zvraty a dokud se soupeř nevzdá, můžou nastat různá překvapení. Zde ovšem černý provedl sebevraždu. Ve snaze o využití vazby tahem 23. – f6?. Martin bez dlouhého přemýšlení zahrál 24. Jg6! a černý se před matem vzdal.
V neděli jsme se přesunuli do domácího prostředí a nastoupili proti Grygovu. I když tento zápas měl být jednoznačnou záležitostí, měl jsem z jeho průběhu obavy a ty se také potvrdily. Po velkém boji se povedlo Martinovi černými v Owenově systému s b6 vyrovnanou jezdcovou koncovku převést do pěšcovky a v ní zkušeně zvítězit. Vedeme 1:0. Soupeři kontrovali na šestce, když Kuba v Drakovi bílými nezískal vůbec nic a přehlédl ztrátu pěšce. Soupeř mu chybu oplatil a ztratil kvalitu. Ve složité pozici ovšem Kuba nevyužil možnosti podpořit postup pěšce a4 věží, nechal se zatlačit a prohrál, 1:1. V Královské indické velmi pěkně černými zvítězil Tadeáš, který soupeře přehrál hezkým útokem na královském křídle, typickým pro toto zahájení. Matěj ve výměnné španělské černými rovněž remizoval a vedeme 2,5:1,5. Infarktovou partii sehrál Marek Blaha. Svou soupeřku vyvedl z veškerých příprav a zahrál 1. Jc3. Ze zahájení sice nezískal ani stín výhody, ale prokázal hráčskou kvalitu a získal přivyhranou pozici. Potom obětoval dámu za mat, ze kterého ovšem soupeřka mohla vyklouznout. Tuto možnost naštěstí neviděla a Marek přece jen zvítězil. Získáváme rozhodující bod! Jako poslední dohrával Tomáš, který stál v dračí Sicilské velmi nadějně, ale soupeři se povedlo z pod kol útoku vyklouznout a vznikla přibližně vyrovnaná jezdcovka. V ní Tomáš využil soupeřových nepřesností a i přes silnou časovou tíseň zvítězil. Nakonec tedy vyhráváme 4,5:1,5, ale mohlo to dopadnout i úplně jinak.

 

Takže výborné vykročení do nové sezóny, máme na kontě 3 vítězství a za sebou i nejsilnějšího soupeře. V týmu vládla pohoda a myslím, že pokud budeme i v dalších zápasech podávat takovéto výkony, můžeme myslet na ty nejvyšší příčky celkového pořadí. Děkuji všem za zodpovědnou hru.
Martin Adamčík
image_pdf
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Milan Londin
Milan Londin
7. 10. 2019 20:33

Gratuluji ke skvělému výsledku týmu i jeho vedoucímu!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial