Turnaje

Štěpánský rapid 2018

Poslední turnaj letošního roku pořádaný oddílem šachů SK Prostějov je tradičně Štěpánský rapid. Hraný jak je z názvu turnaje patrno 26. 12. 2017. Měl by přerušit nejen sledování TV nebo konzumaci dobrot, ale také trochu procvičit hlavu a dát možnost poměřit svoji šachovou sílu s dalšími šachisty. A protože turnaj, kterého se zúčastňuje dvacet, až třicet šachistů se nedá odehrát jinak než v tempu rapidu, bylo tomu tak i v letošním roce. Hrálo se v klubovně oddílu šachu SK Prostějov a právě tento oddíl také dodal nejvíce hráčů. Celkem 12 šachistů domácího oddílu se přihlásilo do turnaje, kde vyhrává každý, i když třeba jen nějakou drobnost. Aby to neměli domácí hráči příliš jednoduché, tak se přihlásilo i 14 šachistů z dalších oddílů. Největší zastoupení z hostů měla Agentura Grygov 4 hráče, Rošáda Prostějov 2. Nejvzdálenějším účastníkem byl Václav Zdráhal z SK Petřín Plzeň. Zastoupení měly i ženy a dívky a to hned 4x. Nejsilnější z nich byla Sochorová Petra s titulem WIM, která hraje za Garde Lipovec a přijela i s dcerou Valentýnou, která byla nejmladším účastníkem turnaje.

Turnaj, který se stal tradicí prostějovského šachu, odstartoval po rozlosování o půl desáté a v prvním kole vyhráli favorité. Také ve druhém kole si dobře vedli hráči s nižším losem s výjimkou Václava Zdráhala, který po nejdelší partií prohrál s T. Ochmanem z oddílu ŠK Olomouc. Ve čtvrtém kole došlo k duelu dvou nejvýše nasazených hráčů Sochorová P. proti Závůrkovi R. Nakonec hráčka z Lipovce souhlasila s remízou a o vítězi se tak rozhodovalo až v dalších kolech. Hned v tom pátém kole domácí R. Závůrka porazil spoluhráčku z oddílu SK Prostějov A. Dočekalovou. Sochorová Petra však s černými kameny uhájila proti P. Zatloukalovi pouze remízu a Závůrka tak vedl o půl bodu Sochorovou a Londinem Š.. V šestém kole opět triumfoval Roman, když porazil s černými kameny Petra Zatloukala. Jeho soupeřka v tabulce s černými kameny uhájila remízu s nadějí prostějovského šachu Londinem Šimonem. Los posledního kola proti sobě postavil Závurku s Ochmanem Tomášem a protože domácímu hráči s náskokem  celého bodu stačila na zisk samostatného prvního místa remíza, partie rychle skončila právě remízou. O druhém místě se rozhodovalo ve dvou partiích kde měli hráči teoretickou možnost bodově dostihnout Romana v případě jeho prohry. Lépe se vedlo s bílými kameny hrající P.Sochorové, která porazila Zdráhal V. V další partií kde se potkali dva domácí hráči P.Františ s bílými a Londin Š. s černými se nepodařilo Londinu Š. vyhrát ani remízovat a tak se ze třetího místa mohl nečekaně těšiz až devátý nasazený hráč Petr Františ. Na druhou stranu žádný bod nezískal jediný hrající amatér Nesvadba Jiří.
Následovalo předání finančních cen první trojici a poté si každý z hráčů mohl vybrat z nabídky cen podle svého pořadí. Turnaj se hrál nejen za finanční  podpory Olomouckého kraje a Magistrátu města Prostějov ale také přispěl pan Navrátil Pavel a pan Nesvadba Jiří.
Ředitel a současně i rozhodčí turnaje na závěr popřál všem hráčům příjemný průběh zbytku vánoc, hlavně hodně zdraví a štěstí do nového roku 2019. A všem šachistům samozřejmě hodně výher a příjemné zábavy za šachovnicí v roce 2019.
Veškeré šachové akce pořádá oddíl šachů SK Prostějov za finanční podpory Olomouckého kraje a Magistrátu města Prostějov

Ředitel turnaje Ing Karel Virgler

image_pdf
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial