Po napínavém boji zvítězil Grygov

V sobotu 16. února jsme upořádali další ročník Krajského přeboru družstev mladších žáků. Po loňském rekordním přeboru, kterého se zúčastnilo 8 družstev, jsme opět upadli do šedivého průměru. Do bojů se pustila pouze 4 družstva – SK Prostějov, A64 Grygov, Řetězárna a ŠK Vinary.
A to i přesto, že hrála pouze pětičlenná družstva složená z žáků nar. 2007 a ml. s povinnou účastí 1 dívky a 1 žáka nar. 2010 a ml.
Hrálo se systémem každý s každým a ve většině partií se bojovalo až do matu. V 1. kole domácí Prostějov zvítězil po divokém průběhu nad Řetězárnou 3:2. Kupodivu zápas rozhodla na 4. šachovnici hrající Zuzka Wlasáková, která porazila mnohem zkušenější Stašku Vojčákovou. A to v partii s několika chybami, kdy se jí v prohrané pozici povedlo dát vidličku a získat dámu. Ve druhém zápase porazily Vinary Grygov rovněž poměrem 3:2. Tento zápas rozhodla Bea Březíková, která napřed špatně realizovala svůj útok, a umožnila Adamu Kurfurstovi ukrýt svého krále na dámském křídle. To se mu ale v časové tísni nepovedlo a nakonec si nechal vyšachovat věž.
Ve 2. kole Prostějov porazil nejtěsnějším poměrem Vinary. Opět překvapivě rozhodla Zuzana, když ve špatné pozici dokázala aktivizovat dámu se střelcem a dala soupeři mat. Grygov stejným poměrem 3:2 porazil Řetězárnu.
Díky těmto těsným výsledkům, měla na celkové prvenství zálusk 3 družstva. Já jsem se především obával situace, kdy by Grygov porazil Prostějov a Vinary Řetězárnu stejným poměrem 3:2. O prvenství by v tomto případě rozhodl los mezi prvními třemi družstvy. To se naštěstí nestalo. Grygov porazil Prostějov 4:1, když Vojta Mezl za stavu 0:2 s figurou více pustil soupeře do útoku a celkem zbytečně odevzdal věž za pěšce a bylo po zápase.
Čestný úspěch zajistil domácím Tomáš Mohapl:
Adam Zrůbek – Tomáš Mohapl
16. Jb6? Černý sehrál zahájení hodně optimisticky a objektivně obtížně hledá kompenzaci (např. po 16. Kb1). Ale v rapidech v této kategorii je dovoleno vše a bílý léčku neprohlédl. Vypadá to, že černý přehlédl vidličku ….. 16. – Jxa5!! Nádherný tah, který černý viděl i při zkráceném tempu hry. 17. Jxa8 Jxb3 18. axb3 Dxb5. Černý ještě dobral Ja8 a bílý se po několika tazích vzdal
Řetězárna si v zápase s ŠK Vinary spravila chuť a vyhrála „standardním“ poměrem 3:2.
Celkově po zásluze zvítězil Grygov, který měl nejvyrovnanější tým a gratuluji mu k úspěchu. Druhý skončil Prostějov, který se opřel o stoprocentní výsledek na první šachovnici. Bronzové Vinary měly slabší přední šachovnice a čtvrtá Řetězárna potřebovala trochu více šachového štěstíčka.
Jak již to mezi nejmladšími tradičně bývá, v partiích nebyl hlavním faktorem materiál (často nestačila ani věž navíc), ale aktivita. Mladí hráči a hráčky dělali v obraně zbytečné chyby a myslím, že ani prostějovská na krajském webu píšící legenda by nebyla schopna uhodnout výsledky a tiket by zaplnily samé trojtipy. Ale v tom bych až zas tak velký problém neviděl. Alarmující je spíše skutečnost, že většina oddílů našeho kraje není schopna sestavit pětičlenné družstvo mladších žáků. Samozřejmě se nemůžeme porovnávat s početnějšími sousedními kraji, ať už Moravskoslezským, Jihomoravským nebo Zlínským. Ale 4 družstva v krajském přeboru je přece jen málo.
Výsledky: http://chess-results.com/tnr415562.aspx?lan=5&art=0
Martin Adamčík
image_pdf
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Petr Batka
Petr Batka
17. 2. 2019 13:50

Poděkování patří panu Ing. Martinu Adamčíkovi který s bravurou celý turnaj odřídil,dokázal zajistit velké množství cen pro všechny děti. Navíc vše jako vždy stihl i svým milým typicky „suchým“ humorem oglosovat a zpříjemnil tak turnaj zejména čekajícím maminkám i tatínkům !

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial