Komentáře

Bezzubý výkon

14.1.2019, Martin Adamčík

V 6. kole 2. ligy naše Áčko hostilo družstvo Velkých Losin. Upřímně řečeno jsme mohli pouze při dobrém postavení hvězd překvapit. Vždyť v loňském ročníku i béčko Losin skončilo před námi …. Trochu nám sice pomohl souběh s extraligou a neúčast Štěpána Žilky, ale jak už nadpis naznačuje, ani to nestačilo.

Jako první ukončil svou partii na druhé šachovnici Roman Závůrka. Výsledek proti Milanu Žůrkovi je určitě velkým úspěchem, ačkoliv je pravdou, že Milan, který patřil k širší republikové špičce, k velké škodě všech hraje šachy jen okrajově, a jak mi před partií prozradil, radši se věnuje triatlonu, a remízu nabídl celkem rychle. Ale Roman opět prokázal svoji odolnost i proti silnějším hráčům.
Potom skončila remízou partie Honzy Sýkory. Černými hrál Královskou indickou, vyrovnal hru a ve střední hře soupeři zopakovali tahy.
Třetí jsem remízoval já. Slovanskou hrál Kuba Vaculík trochu neortodoxně a já měl pocit, že stojím díky slabině c6 mnohem líp. Ale při hledání nějakého plánu jsem zjistil, že černá pozice je velmi pružná, neustále hrozil postup c5 a nic jsem nevymyslel. A to ani při domácí analýze, jak vidět, tak jsem svoji pozici hodně přecenil.
Takže zatím se držíme, průběžný stav 1,5:1,5. Při pohledu na rozehrané pozice byl důvod k optimismu a výsledek zápasu jsem tipoval velmi těsně 4,5:3,5 pro soupeře, ale třeba by se to mohlo otočit jako ve Vlčnově.
Ukázala se ale zkušenost soupeře a my jsme začali padat jak přezrálé hrušky.
Na první šachovnici stál Martin Dvořák ve Francouzské s dvojicí střelců jasně lépe, ale černá pozice byla poměrně pevná, Martin ztratil hodně času a pak už stačilo jenom jedno taktické přehlédnutí (nebo nedocenění) velmi pěkného tahu Se2 a bylo po partii.
Matěj Hrabal hrál Pircovu (nebo spíš Českou obranu) proti dalšímu dříve špičkovému olomouckému hráči Antonínu Kubíčkovi. Matěj přišel o dvojici střelců a zkušený soupeř soustředěným výkonem postupně zesiloval pozici, až donutil Matěje ke kapitulaci.
Dalším nešťastníkem hrajícím bílými Francouzskou byl Tomáš Zbořil. Partie byla asi celou dobu vyrovnaná, Tomáš v časové tísni přepjal útočným tahem h4 strunu a potom už mu v koncovce nedal Pavel Strašil žádnou šanci.
Dlouhou partii sehrál černými Šimon Londin. V jeho oblíbeném Drakovi sebral trochu hazardně pěšce na b2 a po návratu jezdce z f6 na g8 vypadala jeho pozice nevábně. Ale Laďa Sohr nedokázal obrovské prostorové převahy ani vývinu využít a s ubíhajícím časem začal stát hůř. Když už to vypadalo, že si Šimon připíše další cenné vítězství, pustil bílého monarchu do aktivity a rázem začal hrát na výhru bílý. Nakonec asi spravedlivá remíza.
Zápas zakončila prohrou Daniela Urbanová, která ve výměnném Dámském gambitu nenašla recept proti standardnímu minoritnímu útoku a prakticky celou partii se bránila, až byla donucena jít do prohrané věžovky.
Výsledek je sice s ohledem na průběh zápasu trochu krutý, ale výhru si soupeř bezesporu zasloužil. Čeká nás dalších 5 zápasů, doufám, že jsme ještě neřekli poslední slovo.
image_pdf
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial