1

Haluzová remíza

Hned v 1. kole Krajského přeboru jsme nafasovali hvězdný tým Velkých Losin v čele s GM Štěpánem Žilkou. Ten k nám ale nepřijel a tak jsme měli šanci zabojovat a získat nějaké body. Průběh zápasu tomu ale nenasvědčoval. Po dvou hodinách hry to vypadalo na jasné vítězství hostů v poměru cca 2,5:5,5. Nakonec ale vše dopadlo úplně jinak.
Jako první remízovala Xandra. V Carokannu sice získala pěšce, ale soupeř za něj měl jednoznačně plnohodnotnou kompenzaci a remíza byla asi zasloužená. Následovala remíza Ladi Vláčila. V Londýnském systému černými vyrovnal hru a jeho soupeř šel do oběti dámy za 3 lehké figury. V dané pozici to ovšem bylo špatné rozhodnutí. Černý měl nádherný pěšcový střed, bílé figury byly naprosto disharmonicky postaveny a neměly souhru. Partie skončila remízou …., zcela zbytečně. Mělo se hrát dál. 
Já jsem hrál Slovanskou a asi se budu muset naučit nějaké ostřejší varianty. S tímto zahájením bez ohledu na to, jaká se hraje varianta, mám zcela mizernou bilanci. Opět jsem bílými nezískal ani stín výhody a další remíza. Šimon hrál proti silnému soupeři Francouzkou. 1. e4 e6 2. d4 d5 3. Jc3 Jc6 jsem viděl poprvé v životě a černý prokázal životaschopnost Francie. Šimonova pozice se mi líbila, ale nakonec jej soupeř přehrál a prohráváme. Stav srovnal Matěj v Drakovi. Jeho nebojácná ostrá hra zaslouženě slavila úspěch. 
Dohrává se na posledních 3 šachovnicích. Jirka Sekanina dostává nabídku remízy, ale ten je nucen ji odmítnout. Po několika tazích ztrácí kvalitu a vypadá to, že všechny 3 partie prohrajeme. Ale začaly se dít věci! Jirkův soupeř začal usilovně přemýšlet, jakým způsobem uplatnit kvalitu. Nevymyslel nic, na hodinách měl minutu a zopakovaly se tahy. Remíza!
Roman hrál proti soupeřově oblíbenému Orangutanovi nevýraznou variantu se Sf5. Potom zablokoval dámské křídlo tahem a4, vyrobil slabinu na c6 a stál na prohru. Ale vzpomněl si na staré časy, pozici se snažil co nejvíce zkomplikovat a obětoval figuru. Kompenzaci měl mizivou, ale nakonec jeho soupeř udělal chybu. Roman získal figuru zpět a po několika tazích za přispění soupeře zvítězil. Tím zcela otočil vývoj zápasu.

Vít Valenta – Roman Závůrka
V této pozici se bílý nadlouho zamyslel a zahrál 46. Df2? Rozhodně lepší bylo 46. Dg3 Dd2 47. Sc3 nebo 46. Df3. Partie pokračovala 46.- Dxf2 47. Vxf2 Vxa1 48. Sf1 c5 49. Vc2 cxd4 50. Kf2 Va3 51. Vd2 Ve3 52. Ve2 Sc5 53. Va2 Lepší asi bylo vyměnit věže a zkusit nestejnopoláky. I když se jednotlivé varianty obtížně propočítávají, myslím, že by měl bílý dobré šance na remis. 53.- Vc3 54. Vd2 Kf8 55. Sd3

55. – f6! Nádhera, bílá pozice se po tomto nenápadném tahu hroutí 56. exf6 e5! A je vymalováno 57. fxg7 Kxg7 58. Vc2? Vxc2 59. Sxc2 d3 0:1
Jako poslední dohrával Honza Sýkora. Černými zvolil Královskou indickou, ale špatnou výstavbu s b6 a Sb7 zkušený soupeř tvrdě potrestal. I když se Honza bránil jako lev, a asi tam někde mohl vydolovat remízu, odolat nedokázal.
Nakonec jsme tedy především díky Romanovi otočili vývoj zápasu a remízujeme 4:4 !!!