1

GP Zábřeh

V sobotu 23.3. se v Zábřehu koná GP mládeže.
Opět naprázdno

Ani v 7. kole 2. ligy jsme nepřekročili svůj stín a prohráli 6:2. Ačkoliv se takový výsledek proti leadrovi soutěže dal předpokládat, obzvláště, když za něj nastoupily všechny první čtyři desky (jak vtipně Ríša poznamenal, že musely, když to Jirka předpověděl J), až zas tak jasné to nebylo.

Na osmé šachovnici hrál Jirka Fiala královskou indickou proti Víťovi Musilovi. Jirka získal velmi pohodlnou pozici s dvojicí střelců, ale již dopředu nastupoval do zápasu se svou zásadou, že se silnějším soupeřem je remíza dobrá. A tak se zbavil dvojice střelců a dobrovolně přepustil iniciativu soupeři. Potom se mu ale povedlo zaktivizovat jezdce a partie skončila remízou.
Potom prohrál Mira Tichý s Kubou Fuksíkem. Bílými držel ve Slovanské (nebo spíš Dámském gambitu) se soupeřem krok a věren svému stylu ve vyrovnané pozici obětoval pěšce za iniciativu. Korektní to asi nebylo ani při přesné hře, ale když zahrál pár slabších tahů a musel záhy kapitulovat.
Pepa Obšivač na mě zahrál Královskou indickou, já jsem zahájení nezahrál nejlíp, ale naštěstí jako bílý jsem si mohl nějakou tu nepřesnost dovolit. Pozici se mi podařilo vyrovnat a začal jsem stát i trochu líp, bojovně jsem až tak naladěn nebyl, další remíza.
Honza Sýkora si s Liborem Zvolánkem (ani internet nevěděl, jak pojmenovat zahájení 1. e4 e5 2. Jf3 Jc6 3. d3 a nazval jej Královským pěšcem) nechal zahnat střelce na a6 a potom hrál prakticky bez figury. I přes snahu o zkomplikování hry se k ničemu nedostal a prohrávali jsme 1:3.
Tragicky dopadl Tomáš Zbořil v Alechince s Natašou Richterovou. Krásným úderem c6 získal vyhranou pozici. Bohužel vinou špatného zápisu partie, kdy bylo odehráno 39 tahů, a Tomáš měl jeden řádek zapsán dvakrát. Myslel, že již je odtaháno tahů 40, a prohrál smolně na čas.
Laďa Vláčil s Jardou Šobáněm nesehrál Anglickou černými nejlíp, ale bílý jeho rejdy jezdcem nepotrestal a partie skončila remízou.
Náš nejúspěšnější hráč, Šimon Londin, v Sicilské proti Radku Slukovi zvolil dost bezkrevnou strategii a místo aby hrál na dámském křídle, tak jej totálně zablokoval a pak už se hrálo jen na jednu branku. A i když se Šimon bránil jako lev, zkušený soupeř dotáhl partii do vítězného konce.
Jako poslední dohrál partii Roman Závůrka. Opět prokázal svou úžasnou odolnost a schopnost odremizovat takřka kohokoliv. Ríša Biolek na jeho pevnou hru recept nenašel a i když Romana tlačil prakticky celou partii, vítězný recept nenašel a partie skončila remízou.
Čekají nás ještě 4 kola, v 8. kole hrajeme se silným Lipovcem, kde neočekáváme žádné zázraky, ale o našem celkovém výsledku rozhodnou až poslední 3 kola, kdy se budou rozdávat sestupové karty.
Martin AdamčíkZ Kuřimi vezeme 4 body

V sobotu 19. ledna pokračovala dvoukolem liga mládeže. Hrála družstva Kuřimi A, Kuřimi B, Starého Města B a Prostějova. Sestavu jsme měli ochuzenu o naši jedničku Matěje Hrabala a jeli jsme v sestavě Daniela Urbanová, Tadeáš Hladký, Tomáš Mohapl, Martin Londin, Jakub Urban a Jindřich Táborský.
Nejprve jsme hráli s áčkem Kuřimi, naším přímým konkurentem v boji o druhé místo.
Zápas pro nás nezačal nejlépe, Tomáš si na druhé šachovnici ani neškrtnul. Černými ve výměnné Slovanské opomněl vyvinout Jc6, bílá toho mistrně využila a v miniaturce Tomáše smetla ze šachovnice. Prohráváme 0:1.
Na šesté šachovnici bílými zvítězil tak trochu se štěstím Jindra. V Sicilské nezískal ani stín výhody, nebojácně zahrál dlouhou rošádu a zahájil pěšcový útok na královském křídle. Černí pěšci na dámském křídle ovšem byly rychlejší a na Jindru bych v té chvíli nevsadil ani zlámanou grešli. Jak už to ale v partiích mládeže bývá, rozhoduje poslední chyba, kterou vyrobil černý a vyhrávali jsme 1:0.
Daniela hrála na jedničce černými Skandinávskou, která ovšem přešla do Panovova útoku, kde bílý získal výhodu. Danča se ovšem dokázala celou partii trpělivě bránit a remízu si rozhodně zasloužila.
Na pětce hrál černými Kuba Urban Skotskou. Zahájení pojal trochu pasivně, ale jeho pozice byla pevná a bílému se nepodařilo získat výhodu. Partie přešla do koncovky, kde Kuba získal iniciativu, nádherně svázal bílého jezdce a před jeho neodvratnou ztrátou se bílý vzdal. Vedeme 2,5:1,5.
Martin sehrál bílými pěknou dračí Sicilskou, celou partii soupeře tlačil, ale využít výhody se mu nepodařilo. Naopak v koncovce ztratil nit, ale nakonec se mu povedlo v horší pozici udržet remízu.
Tak trochu smolnou Sicilskou sehrál Tadeáš. Partie byla hodně dynamická a Tadeášovi se povedlo získat pěšce. V lepší pozici ovšem podcenil aktivitu a ve věžovce rozhodl o soupeř o vítězství krásnou souhrou krále, věže a volného pěšce. Nakonec tedy zápas skončil smírně 3:3.
 
Odpoledne jsme zasedli proti Kuřimi B.
Jindra hrál černými proti Skotské, a i když nic zvláštního nevymyslel, soupeř poztrácel pěšce a Jindra bez problému zavěsil.
Partie se vůbec nepovedla Kubovi. V dračí variantě zbytečně ztratil pěšce na b2 za kterého neměl vůbec nic a jeho pozice se potom zhroutila jak domeček z karet.
Tomáš sehrál pěknou Sicilku, ve Svešnikovově variantě perfektně rozestavil figury a po malé kombinace se pozice černé zhroutila. Velmi pěkná partie v podstatě bez chybičky.
Martin držel černými vyrovnanou pozici, potom se ale zcela zbytečně snažil o aktivní hru, čímž poztrácel pěšce a partii nakonec prohrál.
Tadeáš černými ve Slovanské zvítězil poměrně jednoduše. Sebral pěšce na c4, a protože bílý nepostavil figury správně, černý pěšce udržel a pozici postupně zesiloval až do vyhrané koncovky.
A nakonec Danča svého soupeře v Drakovi v hlavní variantě s opačnými rošádami zcela rozstřílela.
V zápase vítězíme 4:2 a i když jsme se v přímém souboji o 2. místo v soutěži s naším soupeřem rozešli smírně, nadále jsme zůstali v těsném kontaktu a o konečném umístění rozhodne závěrečné čtyřkolo v Krnově.
Martin AdamčíkPotřetí Jakub Urban

I ve třetím turnaji 8. ročníku Prostějovské žákovské ligy v šachu, který se uskutečnil tradičně v prostorách ZŠ Jana Železného, zvítězil Jakub Urban ze ZŠ Dr. Horáka v Prostějově. Na rozdíl od předešlých turnajů, kdy v jednom případě si Jakub zkomplikoval situaci remízou a rozhodovalo se až v posledním kole a druhém případě o pořadí na prvních 4 místech rozhodovalo pomocné hodnocení, tentokrát nenechal nic náhodě a ani v jednom z pěti zápasů nenašel přemožitele. O to větší boj se odehrál o pořadí na dalších místech. Na druhém místě se nakonec umístil Lukáš Chapčák a na třetím místě Marek Moudrý, kteří podlehli pouze Urbanovi. Pro Lukáše Chapčáka je to po delší době velmi hezký výsledek, kdy se mu podařilo porazit hned ve 2. kole Jindru Táborského a ve 4. Ondru Šustra, kteří byli též kandidáty na medailové umístění. Vůbec se tentokrát nedařilo Jiřímu Mikulkovi z Vrbátek (který prohrál právě s Táborským i Šustrem) a Danu Měchurovi, který získal pouze 2 body a do bojů na čele prakticky nezasáhl. Jsme ale teprve v polovině letošního ročníku a je tedy stále dost prostoru na vylepšení pozic.

  Mezi děvčaty zvítězila ziskem 3 bodů Zuzka Wlasáková (ZŠ Jana Železného) s půlbodovým náskokem před Luckou Kvapilovou (ZŠ Melantrichova). K přímému utkání obou děvčat v turnaji tentokrát bohužel nedošlo, ale obě se v poslední době pravidelně pohybují ve středu pole mezi kluky a obě patří k té mladší polovině startovního pole. Na třetím místě se umístila mezi děvčaty Eliška Páleníková (ZŠ Jana Železného), která byla úplným nováčkem turnaje.

  Celkově si díky zisku plného počtu bodů a větším ztrátám soupeřů upevnil první místo Jakub Urban (ZŠ Dr. Horáka) a vytvořil si 2,5 bodový odstup před druhým Jindřichem Táborským (CMG Prostějov). Ten si sice po další bramborové medaili ještě stále druhé místo udržel, ale jeho náskok na třetího Marka Moudrého (ZŠ Jana Železného) se ztenčil na půl bodu. Marek vystřídal na třetím místě Jiřího Mikulku (ZŠ Vrbátky), který se po tomto turnaji propadl až na páté místo za Petra Novotného. Oba ovšem na Moudrého ztrácejí pouze půl bodu.

  Mezi děvčaty celkově vede Lucka Kvapilová (ZŠ Melantrichova) se 7 body a zároveň se posunula po tomto turnaji i do první desítky mezi kluky. Zuzka Wlasáková je celkově se 3 body druhá, má ale o dva turnaje méně, což není problém ještě srovnat.

  Na dalším turnaji se uvidíme po jarních prázdninách. Tam už se začne lámat chleba o celkové umístění….

FOTOGALERIE: https://www.zonerama.com/zbynekkracik/Album/5048111

Zbyněk Kracík

e-mail: strega.nera@seznam.cz
6. kolo Regionálního přeboru

V dnešním 6.kole podlehl poslední tým tohoto ročníku,  SK Prostějov F, družstvu SK Prostějov E, který si upevnil vedení v tabulce. Vyhráli Mohapl, Londin,  Novotný a Bluma. Remízu přidal Král v partii s Kubinou .
Více napínavé bylo derby s Rošádou C.
Zápas SK Prostějov D měl pikantní boj na 1.šachovnici, když Jiří Fiala chtěl oplatit prohru V.Adamkovi z dřívějšího kola.
Než skončila tato partie,  prohrál Mikulka i Mezl a začal boj o přežití,  který Jirka vyšperkoval remízou s o hodinu lepším časem ve vyrovnané pozici.
Vašek Zvoníček tak musel porazit Tesaře a já Navrátila, abychom mohli pomyslet na zápasový bod. Vašek stál na výhru, ale já hůře  ..
Až po 3,5 hod. se podařilo Pavla překabátit o pěšce a potom se Pavel se vzdal.
Tabulku po 6.kole vede tým SK Pv E (11 bodu), za který hrají např. Tomáš Mohapl či Martin Londin, před SK Pv D (8) s Aldou a Vaškem. Třetí je Rošáda C (7). Poslední SK Prostějov F má 3 body za 3 remízy a 3 prohry.
Aleš Hradský,  kapitán